koli banner

KOLİ AMBALAJ

ambalaj

Hemen her ortamda eşyanızı güvenle muhafaza edebileceğiniz koli ambalaj çeşitli kalitelerde üretilmektedir. En incesinden en kalınına kadar olan bu kaliteleri ihtiyacınız ölçüsünde belirlersiniz. Örneğin dayanıklı, hafif ve küçük eşyalarınız için ince kalitede koli kullanabilirsiniz. Ince kalitede ki kolinin maliyeti ucuzdur bu nedenle içindeki eşya başına ambalaj maliyetinizi düşük tutar.

Ince kalitede olan koliler tek oluklu mukavvadan üretilmektedir ve genellikle E, B veya C dalga oluklu olarak ifade edilirler. Tek dalga koliler 3 katmanlı kâğıdın birleşimiyle üretilirler ve kalitelerini belirtmek için kullanılan kâğıt türlerinin baş harfleriyle ifade edilirler. Örneğin tek oluklu koli için “KST” ifadesinin açılımı Kraft – Saman Fluting - Testline kâğıtlarından üretilen koli olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu örnekte K harfi tek oluklu kolinin dış yüzeydeki, S harfi orta kısımda kıvrım halindeki, T harfi ise kolinin iç kısmındaki katmanlarını belirtmektedir. Oluklu mukavva koli imalatında kullanılan kâğıtların mukavemet kalitesi aynı ağırlıkta olduğu takdirde kalite sıralaması saman testliner Kraft şeklindedir. Yani kraft kâğıdı test liner kâğıdından daha yüksek dirence sahiptir. Oluklu mukavva kolinin maliyeti de bu kalitelerin bir arada kullanımına bağlı olarak artış gösterir. Örneğin tek oluklu koli de KSK kalitesi KST kalitesinden daha mukavemetli olduğu gibi maliyet olarak da daha fazladır. Çünkü KSK kalitesinde ki kolinin iç kısmına kullanılan kâğıdın (K) diğerine (T) oranla maliyeti daha yüksektir.

tssss dopel koli ambalaj örneği
TSSSS dopel koli
ksssk dopel koli ambalaj örneği
KSSSK dopel koli

Yukarıda ki örnekle yola çıkarak çift oluklu kolilerin kalitesini de belirlemiş olalım. Çift oluklu koliler oluklu mukavva dilinde dopel koli olarak ifade edilir. Dopel koliler 5 katmanlı kâğıdın birleşimiyle üretilirler ve kalitelerini belirtmek için yine kullanılan kâğıt türlerinin baş harfleriyle ifade edilirler. Örneğin TSSSS Koli olarak ifade edilen kalitenin açılımı Testliner – Saman Fluting - Saman Fluting - Saman Fluting - Saman Fluting şeklindedir. Yine ilk sırada yer alan T harfi dopel kolinin dış yüzeyde ki kâğıt kalitesini belirtir. Dopel kolilerin imalatında daha fazla kâğıt ve yan madde (ısı, tutkal) sarf edildiğinden maliyeti tek olukludan daha fazladır. Elbette ki aynı kâğıt kalitesinde ki çift oluklu koli, tek oluklu koliden mukavemet olarak da daha fazladır. Kırılabilir bir eşyayı tek oluklu koli ile ambalaj yapmak son derece risklidir. Oysaki bu eşya çift oluklu koli ile ambalaj yapıldığında müşterisine ulaşımı esnasında bu risk daha aza inmiş olacaktır. Maliyeti göz önüne almanız açısından tersi bir örnekte ise hafif ve esnek bir eşya için çift oluklu koli kullanmanız da gereksiz olacaktır. Tabii kaliteyi belirlemenizde maliyetin dışında aşağıdaki faktörlerde önemli rol oynar:

koli ambalajın kenar birleşimi
Koli ambalaj kenar birleşimi
katlanmamış koli ambalaj
Katlanmamış koli ambalaj

I) Ürününüzün alıcısına ulaşım yöntemi: Sattığımız bir ürünü alıcısına sağlam bir vaziyette ulaşması hepimizin mutlak arzusudur. Ulaşım yöntemi kimi zaman bizzat elden teslim olabildiği gibi nakliye, ambar, kargo şeklinde de olabiliyor. Elden teslim yaparken ürününüzü ambalajında gözünüz gibi korursunuz bu nedenle çok yüksek kalite de koli ambalaj kullanmanız gerekmeyebilir. Oysaki birden fazla el değiştiren bir nakliye esnasında koli ambalaj deforme olabilir, bu noktada içinde ki eşyanın zarar görmemesi için daha iyi kalitede imal edilmiş koli ambalaj kullanmanızda fayda olacaktır.

II) Kolilerin deponuzda bekleme süresi: Depo ortamınız aşırı nemli ise uzun süre bekleme yapacaksa karton koli bu ortamdan olumsuz etkilenebilir. Islak, nemli, aşırı soğuk ortamlarda karton kolileriniz yumuşama, kirlenme gibi durumlarla karşılaşacağından bu ortamlara uygun kalitede karton koli seçmenizde yarar olacaktır.

III) Kolinin kapalı haldeki raf ömrü: Aynı şekilde koli ile paketlenen ürününüz müşterinizin rafında uzun süre bekleyecekse benzer ortamları göz önüne almalısınız.

IV) Tekrar kullanılmak üzere geri dönüşümü: Ürününüzü koli ile paketleme yaptıktan sonra satış sonrası tekrar kullanılmak üzere size dönüşümü sağlanıyorsa tekrar kullanıma uygun kalitede oluklu mukavva koli kullanmalısınız.

V) Satışı arttırmaya yönelik olarak ambalajın ön planda tutulmak istenmesi: Kimi ürünlerin satışını piyasada ilk defa yapıyor olabilirsiniz. Pazarda yeni satışa çıkardığınız bu ürünün tanıtımına ihtiyacınız olacaktır. Herkesçe bilinen bir marka haline getirmek için iyi bir ambalaja sahip olmanız gerekecektir. Karton koli ambalajın kalitesi ile beraber tasarımı ve üzerindeki baskı kalitesi burada önemli rol oynamaktadır.