koli banner

MİKRO KUTU

mikro oluklu mukavvadan üretilen kutu
Mikro kutu

Mikro kutu E dalga ondüle ile dış yüzey kâğıdının birleşmesi sonucu oluşan oluklu mukavva levhadan kesilen kutu çeşididir. E dalganın oluk yüksekliği B ve C dalgaların oluk yüksekliğinden daha kısa olmasına rağmen olukların birbirine yakın mesafede olmasından ötürü sıkı bir dokuya sahiptir. Mikro mukavva kalınlığı diğer tek oluklu mukavvalara oranla gözünüze ince gelebilir fakat kutu haline geldiğinde ambalajın ne kadar dirençli olduğunu fark edeceksiniz.

İnce ve iri dalga oluklu mukavvaların oluk yüksekliği ve oluk sıklığı mikro kalitesinden daha geniş olduğundan kutu haline geldiklerinde yapı olarak mikrodan daha esnek halde bulunurlar. Adeta yastık gibi esneyen B ve C dalga kutular özellikle küçük boyutlara sahip eşyalar için istenilen korumayı tam anlamıyla sağlamaz. Küçük boyutlara sahip kırılgan ürünleri etraflıca saracak şekilde paket yapmak için mikro kutu tercih etmelisiniz.

E dalga oluklu mukavvadan beyaz kutu
Beyaz mikro kutu
mikro kutunun baskı ölçü tasarımı
Ölçü baskı oranı
içi ve dışı beyaz renkli mikro kutu ambalaj
İç dış beyaz kutu

MİKRO KUTU MODELLERİ NELERDİR?

Dip kilitli, üstten tutmalı, kapak dil kilitli, yan kanatlardan kilitlenen modellerinde kendiliğinden kapanma özellikleri bulunur. Yani kesilmiş ve katlanma yerleri çizilmiş oluklu mukavvayı katlayıp kutu haline getirdiğinizde kendiliğinden kapanmış olur. Kilit kapama özelliği kutuya bant yapıştırmanıza gerek kalmaz ve içindeki ürünün ambalaja yerleşimini daha kolay bir şekilde yapmanızı sağlar.

mikro oluklu mukavvadan dip kilitli kutu
Dip kilitli kutu
yan kanatlardan kilitlenen mikro kutu
Kanatlardan kilit
Kapak kısmında dil kiliti olan mikro kutu
Kapak dil kiliti

HANGİ ÖLÇÜLERE GÖRE MİKRO KUTU SİPARİŞİ VERİLİR?

Sipariş ölçülerinin modele uyum sağlaması gerekmektedir. Örneğin; 60x40x40 ölçülerine sahip bir kutu için üstten kilit modeli istemeniz durumunda oluklu mukavva ebadının normalde 80x204 cm çıkması gerekirken 140x204 cm çıkmasına haliyle maliyetinin yükselmesine neden olursunuz. Mikro kutu daha çok küçük boyutlara sahip ürünler için tasarlanmıştır. 25x20x10 cm veya 18x12x6 cm gibi yüksekliği düşük olan ebatlarda kullanmak daha uygundur.

E dalga mikro oluklu mukavva kutunun montajsiz hali
Katlanmamış kutu
kalıp kesimli mikro mukavva kutu
Kesimli mikro kutu
mikro kutunun taban kısmı
Taban görünümü

MİKRO KUTU İMALATI NASIL YAPILIR?

Bahsetmiş olduğumuz bu ürünlerin oluklu mukavvadan kutu haline gelebilmesi için kesim kalıpları kullanılmaktadır. Vereceğiniz kutu siparişinin ebatlarına ve kapanma modeline göre bıçak izi çıkarılır. Bıçak izi sonucu kutu imalatında gerekli olan oluklu mukavva tabakasının boyutları da ortaya çıkacaktır. Bu ebada göre sipariş edilen beyaz, kraft veya testliner kalitesinde oluklu mukavva çıkarılır ardından siparişe baskı istenmişse mukavvaya uygulanır. Oluklu mukavva kesim kalıbında kesildikten sonra kutuların varsa kulak kenar birleşimi yapılarak 50’şerli halde paketlenerek müşteriye gönderilir.

VERDİĞİM SİPARİŞTE DEĞİŞİKLİK YAPABİLİR MİYİM?

Anlatıldığı üzere mikro kutu imalatı kısa zaman zarfı içerisinde gerçekleşse de kutuya uygun modelin ve baskının tasarlanması zaman alıcı olabilir. Model ve baskı tasarımı konusunda dikkatli davranmak gerekir aksi halde karar verdiğiniz modelden veya baskı değişikliğinden vazgeçmeniz halinde yeni kutunuza daha önce yaptırdığınız kesim kalıbı veya baskı klişesi uygulanmayacaktır.